Založ si blog

Má vôbec minimalista šancu na lásku? Asi nie.

Všetky ženy sú vo svojej podstate už od prírody maximalistky. Veď zaisťujú zrodenie a výchovu nového pokolenia, preto si nemôžu dovoliť ísť do vážneho vzťahu s minimalistom. Ak neviete, čo je to minimalizmus, pozrite si to TU alebo TU.

 

Minimalizmus je v podstate o tom, že uprednostňujete kvalitu pred kvantitou, zážitky pred hmotnými vecami a peniazmi, voľný čas pred kariérou, že minimalizujete svoje výdavky len na tie najnutnejšie, čo vám prináša následne slobodu vo svojom živote (už nemusíte napríklad ostať v zamestnaní, ktoré neznášate a v ktorom pokračujete iba preto, lebo šeky a účty vás k tomu neustále tlačia. Môžete začať robiť to, po čom túžite, aj keby to bolo slabo ohodnotené po finančnej stránke). Minimalista ohlodá zoznam svojich vecí až na kosť a ponechá si len tie najdôležitejšie, pretože každá vec vyžaduje vašu ďalšiu pozornosť, peniaze a váš čas. Čím viac vecí, tým viac času strávite upratovaním, narábaním s nimi, kúpou, predajom, servisom, atď. Navyše tvoria ďalšie a ďalšie náklady (elektrina, servis, údržba, väčší byt, skladovanie, atď). Zoberte si len také auto a pochopíte, o čom píšem. Len jeho skutočné mesačné náklady (ak ho používate priemerne) by uživili v pohode menšiu mongolskú rodinu :) Ale nejde tu o peniaze, ide o to, čo tie peniaze sú: A PENIAZE SÚ VÁŠ ČAS. Čas, ktorý ste strávili v práci, naháňaním sa a stresovaním, podnikaním, často zamestnaním, ktoré vám nič nedáva, len po duševnej stránke berie. Ak patríte k tým výnimkám, ktoré robia presne tú prácu, po akej celý život túžili a nikdy by nechceli robiť nič iné (pretože je to ich práca snov) – tak blahoželám. Väčšina ale to štasťie nemá a pracuje výlučne preto, lebo musí, a to v zamestnaní, ktoré neznášajú.

 

No a aká žena by z týchto dôvodov chcela mať vzťah s minimalistom? Asi žiadna. Ibaže by bola sama minimalistkou, no to je vzácny – pravzácny úkaz, verte mi :) A nemyslím tým teraz vzťah na týždeň, mesiac, či založený na mileneckom podklade. Mám na mysli vážny a trvalý vzťah so všetkým, čo k tomu patrí: deti, ich výchova, spoločný rodinný život… Poviete si: veď minimalista je ideálny otecko! Nechodí z práce uprostred noci a nevidí deti len cez víkendy, aj to len vtedy, keď nemusí opäť pracovať. Má na nich hocikedy čas, more času, môže sa im venovať takmer naplno. Z tohto hľadiska je to ideálny otecko, to je pravda. Ale existuje aj iné hľadisko: materiálne zabezpečenie. Každá mamička si želá mať minimálne zlatú (ak nie platinovú) kreditku, ktorá jej je vždy a všade k dispozícii a ktorú by ona nemusela splácať. Chce dať deťom všetko, čo im vidí na očiach. Takto to zariadila príroda… Ale čo je to všetko? Ešte pred 15 rokmi tam určite nepatrili počítače, tablety, mobilné telefóny, káblovka a iné vymoženosti modernej doby. Toto už programuje spoločnosť, marketingové oddelenia, reklama a okolie. Zatiaľ som mal šťastie iba na ženy, ktoré ak by si mohli vybrať medzi minimalistom s kopou času pre deti a rodinu – a bohatým podnikateľom, ktorý sa na ne príde pozrieť na dve hodiny v nedeľu, vybrali by si bez váhania tú druhú možnosť…

 

Ale o čom je život? Je príliš krátky a vzácny na to, aby sme ho minuli naháňaním sa za pozlátkom a vecami. Smejeme sa, ak vidíme v rozprávkach straky, ktoré si všetko lesklé nanosia do hniezda a potom sa v ňom nemôžu ani pohnúť a musia si urobiť nové – no robíme navlas to isté. Dokonca si berieme úvery (čo je v podstate len náš ďalší čas v budúcnosti, ktorý budeme musieť obetovať zamestnávateľovi) len na kúpu zbytočností, akými sú veľkoplošná telka, tablet, drahý smartphone a iné. Ak to využívate pre prácu a prináša vám to peniaze, je to v poriadku. No žiaľ, v drvivej prevahe je to práve naopak, žerie to ďalšie peniaze a čas. Ak sa vám zdá, že minimalista je lakomec, nie je to vôbec tak. Minimalista si len uvedomuje hodnotu času. A tiež to, že peniaze sú len ekvivalent výmeny za svoj čas. Ten čas, ktorý je taký vzácny, pretože neuveriteľne rýchlo beží a nedá sa vrátiť. Pár krát sa nadýchnete a ste opäť o rok starší. Deti kočíkujete, odvážate do škôlky, školy a zrazu sedíte na ich maturite a čudujete sa, kam to všetko utieklo, veď len včera ste im utierali zadky. A prejde ešte pár nádychov a tie zadky bude utierať niekto vám… Taký vzácny je čas. A je to jediné, čo máme. Prišli sme totiž na svet s prázdnymi dlaňami a holým zadkom a takto aj odídeme. Jediné, čo má cenu, je strávený čas na niečo pozitívne, pekné, dobré, zážitky, skúsenosti, získaná múdrosť. Lakomec je podobný minimalistovi len v tom ohľade, že sa snaží mať tiež čo najnižšie životné náklady. Ostatné to ale má už popletené, pretože to robí za iným účelom a pre iné pohnútky (mať čo najviac vecí, peňazí, majetku). Určite ho nezaujíma duchovné hľadisko, nemá ekologické pohnútky a šetrí na nesprávnych veciach (zážitkoch) aby mohol mať len ďalšie veci alebo tučnú vkladnú knižku.

 

Vždy keď som sa zoznámil, ženám spočiatku minimalizmus nevadil. Veď som uprednostňoval zážitky, venoval som im čas a pozornosť, nosil som ich na rukách a rozhodne sa nenudili. Vždy ale len do doby, keď navštívili môj byt :) Každá po príchode dnu ostala v panike a chcela volať políciu. Vykradli ti byt! Zlodeji hnusní! Volaj políciu! Myslím, že až vtedy pochopili, že minimalizmus je aj o redukcii vecí a záväzkov, ktoré nič neprinášajú. Dovtedy videli moderného muža, kvalitne oblečeného, charizmatického, so zmyslom pre humor – proste svoj ideálny proťajšok. Po prvej návšteve a po tom, ako dostali strach z prázdneho priestoru, som bol na ich zozname nádejných manželov o niekoľko desiatok priečok nižšie :) Žena ťažko pochopí, ako môže mať minimalista len 5 nohavíc. Že mu stačí malá komoda na všetko jeho oblečenie. Že nemá tri vstavané skrine plné oblečenia a vecí. Že nemá všade po byte poličky a na tých poličkách lacné dekoračné predmety a sošky, na ktoré sa len práši. Neuvedomuje si už ale, že ona doma (hoci tie tri plné skrine šatstva má), nosí dookola len tých pár obľúbených vecí, pretože ostatné jej nesedia, sú malé alebo veľké, nepasujú k sebe, nie sú kvalitné, vyšli z módy alebo ich nosí už jej kamarátka…

 

Stále verím, že raz stretnem ženu, ktorá pri prvej návšteve nebude v panike vytáčať 158-ku ale prehlási, že mám čistý, vzdušný, minimalistický byt bez hlúpostí a harabúrd. Ženu, ktorá mi nebude snoriť po byte a hľadať skryté vstavané skrine, v ktorých skrývam ostatné veci a oblečenie. Žene, ktorá sa ma nebude pýtať, kde naozaj bývam, kde mám svoje veci, lebo toto určite nie je môj pravý byt…

 

Čas beží, blížia sa pomaly moje 37 narodeniny. Ženy, ktoré sa mi páčia, začínajú byť mimo môj reálny revír nádejných manželiek. Hoci vyzerám o desať rokov mladšie a všade odo mňa chcú na potvrdenie veku občianku, začínam cítiť, že mi uniká to, po čom som stále túžil: krásny a harmonický vzťah, šťastnú rodinku.

 

Tak kde si?!

Zabil som svojho najväčšieho nepriateľa – budík!

15.10.2014

Otravoval mi život dlhé roky. Keď sa mi najlepšie spalo, ozval sa a kruto ma prebral do nového dňa. Deň začal hneď od rána mrzuto, ako inak mal potom pokračovať? Stačilo. Česť jeho pamiatke! viac »

Mať alebo byť? Vybral som si to druhé!

15.10.2014

Mať alebo byť? To je otázka... Pre človeka, ktorý má v sebe časť génov zo škrečka, je odpoveď jednoduchá - mať. Mať veľa, mať čo najviac, mať všetko. Ale čo potom? Potom mať ešte viac »

Ach jaj, babička a smartphone : )

15.10.2014

Obchod: stojím v rade pred pokladňou. Za mnou stojí babička s vnukom. Bežná babička, nič zvláštne. Teda nič zvláštne do doby, keď sa neozvala šialene hlasná melódia. Píšem melódia, viac »

Libra, Veľká Británia

Clá nechce Európa ani Británia

18.11.2018 09:00

Kompromisná dohoda má 600 strán a na jej základe bude Veľká Británia patriť do európskej zóny voľného obchodu najmenej do konca roka 2020.

Chášukdží

EÚ opätovne vyzvala na objasnenie vraždy Chášakdžího

18.11.2018 08:38

Chášakdží, ktorý žil v dobrovoľnom exile v USA prispieval do novín Washington Post, bol kritikom arabskej vlády.

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová.

VIDEO: Verím v mimozemský život vo vesmíre, hovorí slovenká expertka Musilová

18.11.2018 07:00

Prvé ľudské základne môžu v kráteroch Mesiaca postaviť roboty už o desať rokov.

grécko, polícia, výročie, demonštrácia, protest, oheň, požiar

Výročie študentskej vzbury v Aténach poznamenali výtržnosti

17.11.2018 21:58

Ľavicoví extrémisti zatarasili ulice, zapaľovali smetné koše a hádzali kamene.

minimalista

V jednoduchosti je krása... Nájdi svoju stratenú slobodu a šťastie!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 25422x
Priemerná čítanosť článkov: 2825x

Autor blogu

Archív